03.25   DIDŽIOJI SAVAITĖ – TEATRO SAVAITĖ

2012 m. pavasarį Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Gerlacho palėpė primindavo nedidelę televizijos studiją: dvi-trys kameros, mikrofonai, apšvietimo lempos, ant sienų spektaklių plakatai, nuotraukos... Čia vyko kūrybos vakarai „Vieninteliai ir nepakartojami“. Susitikimuose, sulaukusiuose didžiulio klaipėdiečių susidomėjimo, dalyvavo Klaipėdos teatralai – aktoriai Aleksandras Šimanskis, Nijolė Sabulytė, Vytautas Paukštė, Virginija Kochanskytė, Darius Meškauskas, scenografė Sofija Kanaverskytė, solistas dainininkas Šarūnas Juškevičius. lėlių teatro režisierė, dailininkė Gintarė Radvilavičiūtė.

Pagal filmuotą medžiagą buvo parengtos TV laidos, kurias transliavo Balticum televizija. Kiekvienas vakaras buvo kitoks, nes kiekvieno teatralo gyvenimo ir kūrybinė biografija unikali, todėl ir ciklo laidos buvo viena į kitą nepanašios, skirtingos. Tačiau publika ir žiūrovai galėjo pastebėti bent porą akcentų, kurie kartojosi. Visų susitikimų-laidų metu ant „studijos“ stalelio puikavosi apelsinai, tarsi užuomina apie meilę scenos fėjoms iš XVIII a. italų teatro reformatoriaus Karlo Gocio fjabos – kaip ir žaismingoje laidos vinjetėje, kurią išradingai sukūrė Anglijoje gyvenantys Lauris ir Julija (Brrfilms). Visų vakarų metu palėpėje-studijoje jaukumą skleidė dailininkės S. Kanaverskytės batika dekoruotas šviestuvas.

Filmavo Algimantas Jarukaitis, Eugenijus Macius, Gintautas Litinskas ir Drąsius Kupstys. Montavo A. Jarukaitis, Tomas Virbalis ir G. Litinskas. Projektą iš dalies finansavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, Kultūros rėmimo fondas, Klaipėdos miesto savivaldybė. Informacinis partneris – dienraštis „Vakarų ekspresas“. Vakarai seniai baigėsi, tačiau kūrybiniai susitikimai, tik dabar jau virtualioje erdvėje, tęsiasi. Maloniai kviečiu prisijungti ir projekto rengėjo – VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ vardu skelbiu: Tebūnie 2024-ųjų Didžioji savaitė – Teatro savaitė!

Teatralas Sigutis Jačėnas

01.15    PORINGĖS: AŠ NUSIEIČIAU Į KLAIPĖDUŽĘ...

Klaipėdos krašto dieną pristatyta USB laikmenoje išleista literatūrinė-muzikinė garsinė knyga „Poringės: aš nusieičiau į Klaipėdužę...“, kurioje istorijos tyrinėtojos pasakojimais; rašytojų Ievos Simonaitytės, Editos Barauskienės, Fridricho Bajoraičio, Anso Bruožio, Kristijono Donelaičio, Kristupo Lekšo, Vydūno kūrinių fragmentais; krašto šviesuolių Adomo Brako, Viliaus Gaigalaičio, Enzio Jagomasto, Martyno Jankaus, Viliaus Kalvaičio, Martyno Reizgio jaunesniojo, Erdmono Simonaičio, Jokūbo Stiklioriaus, Hugo Šojaus, Jono Užpurvio, Jono Vanagaičio, Jurgio Zauerveino, Dovo Zauniaus jaunesniojo, Hermano Zudermano biografijų akcentais ir Klaipėdos krašto dainomis pristatoma unikali Mažosios Lietuvos-Klaipėdos krašto istorija, tradicijos, kultūra ir asmenybės, kurios čia gyveno, dirbo, kūrė, puoselėdamos lietuvybę ir svajodamos apie vieningą Lietuvą. Dalyvauja: istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, docentė Silva Pocytė, Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus folklorinė grupė „Žvejytės“, vadovė, krašto tradicijų ir lietuvininkų (šišioniškių) tarmės puoselėtoja Virgina Asnauskienė, aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas. Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui skirto projekto rėmėjai: Klaipėdos miesto ir Klaipėdos bei Šilutės rajono savivaldybės, Asociacija LATGA, Labdaros ir paramos fondas „Perlo parama“, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Garsinės knygos trukmė 8 val. 20 min.

Klausyti fragmentą | Užsakyti leidinį

12.31   ŠVIESIŲ 2024-ŲJŲ METŲ!

Viešosios įstaigos „Vieno aktoriaus teatras“ vadovo Sigučio Jačėno Naujametinis sveikinimas iš Klaipėdos ir ... daina „Kaminkrėtys“.

08.22  KLAIPĖDOS SAVIVALDYBĖS STIPENDIJOS

Savivaldybės administracijos direktoriaus 2023 m. rugpjūčio 22 d. įsakymu Nr. AD1-940 „Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros ir meno stipendijų skyrimo 2023-2025 metais“, Sigučiui Jačėnui skirta skirta 6 mėn. (šeši mėnesiai, nuo 2023 spalio 1 d. iki 2024 m. kovo 31 d. imtinai) 580 Eur (penki šimtai aštuoniasdešimt eurų) per mėnesį dydžio individuali kultūros ar meno kūrėjo Stipendija Literatūrinės-muzikinės garsinės knygos PORINGĖS | „Aš nusieičiau į Klaipėdužę...“ parengimui, leidybai ir pristatymui visuomenei. 

04.17   PAKARTOT.LT NAUJIENOS

Didžiausioje skaitmenizuotų lietuviškos muzikos įrašų ir duomenų bazėje internete paskelbtas naujausias VšĮ Vieno aktoriaus teatras albumas Virš viso pasaulio... (2021).
Aktoriaus Sigučio Jačėno parengto rinkinio trukmė – net 8 valandos (MP3 formatas): Liudviko Ježio Kerno FERDINANDAS NUOSTABUSIS (iš lenkų k. vertė Aldona Liobytė), Antuano de Sent Egziuperi MAŽASIS PRINCAS (iš prancūzų k. vertė Vytautas Kauneckas), Natanielio Niumano KAMILĖS IR DOMO KOSMINIAI NUOTYKIAI, Hanso Kristiano Anderseno pasakų (vertė Juozas Balčikonis) ir Sigučio Jačėnų dainų (tekstai Violetos Palčinskaitės, muziką aranžavo Andrius Kulikauskas ir Arūnas Navakas) programa PRISIMINKIM HANSĄ KRISTIANĄ... (dalyvauja Julija Jačėnaitė).
Norint įrašus klausyti, būtina turėti paskyrą. Prenumeratos kaina metams – tik 4,99€ Pogramėlę galima parsisiųsti iš Google Play ir App Store1€ nuo kiekvienos prenumeratos, įsigytos iki birželio 1 d., pervedamas kaip parama UkrainaiAlbumo Virš viso pasaulio... parengimui Lietuvos kultūros taryba 2020 m. skyrė Sigučiui Jačėnui 3 mėn. trukmės individualią valstybės stipendiją.

03.21   „Einam, tėti, pasivaikščiot...“

Po 30-ies metų senoje VHS kasetėje atrastas unikalus vaizdo reportažas, kurį 1993 m. kovo 22 d. (pirmadienį) transliavo Rytų Lietuvos televizija: „Kovo 20-ąją dieną (šeštadienį), kai visi šventė Žemės dieną, į Vilniaus Spaudos rūmus rinkosi mažosios Julijos gerbėjai. Julija savo 8-ojo gimtadienio proga su tėčiu aktoriumi Sigučiu Jačėnu pakvietė mažus ir didelius į koncertą „Einam, tėti, pasivaikščiot...“ O gausiai susirinkusių žiūrovų laukė tikrai daug netikėtumų, nes Julijos pasveikinti atvyko visas pulkas scenos žvaigždžių: tai Keistuolių teatro aktoriai Ilona Balsytė ir Aidas Giniotis, ir teta Neringa iš Tele Bim-bam, ir dainų autorius ir atlikėjas Virgis Stakėnas, ir Jaunimo teatro aktorius Gediminas Storpirštis su sūnumi Kristijonu, ir estrados solistė Onutė Valiukevičiūtė su dukrele Giedre ir pats Vytautas Kernagis! Gaila, bet tik vieną kartą per metus gali įvykti toks šventiškas ir jaudinantis koncertas, nes tik vieną kartą per metus didelis ar mažas šios žemės žmogutis švenčia savo gimtadienį...“

Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Žinių radijas pradėjo Klaipėdos krašto metams skirto VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ rengiamų radijo poringių „Aš nusieičiau į Klaipėdužę…“ transliacijas.

16 savaitgalių radijo poringėse skambės pasakojimai apie Mažosios Lietuvos – Klaipėdos krašto istoriją, tradicijas, asmenybes, kurios čia gyveno, dirbo, kūrė puoselėdamos lietuvybę ir svajodamos apie vieningą Lietuvą, taip pat – rašytojų Ievos Simonaitytės ir Editos Barauskienės kūrinių skaitymai, „Žvejyčių“ atliekamos Klaipėdos krašto dainos.

Dalyvaus: Mažosios Lietuvos tradicijų ir lietuvininkų (šišioniškių) tarmės puoselėtoja Virgina Asnauskienė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doc. dr. Silva Pocytė, kultūros projektų iniciatorius, aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas.

Dėkojame klaipėdiečiams Julijai Zvėrkienei ir Romualdui Kastravickui, pirmają laidą pradėjusiems originalia Klaipėdos krašto dainos „Aš nusieičiau į Klaipėdužę…“ interpretacija.

Radijo poringės bus transliuojamos šeštadieniais 15 val. (kartojamos 8 val. sekmadieniais) ir publikuojamos Žinių radijo laidų archyve. Projektą „Aš nusieičiau į Klaipėdužę…“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, informuoja Vakarų ekspresas ir Kultūros uostas.

VšĮ Vieno aktoriaus teatras steigėjas ir vadovas, aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas savo šešiasdešimtmečio dieną pasidalino archyvinių įrašų (koncertų, filmų, TV klipų, nuotraukų, autorinių ir retro dainų) rinkiniu „60“, kuriame skaito ir dainuoja su dukra Julija, Ilona Balsyte, Aidu Giniočiu, Vytautu Kernagiu (1951–2008), grupe Empy-X ir Junior City Jazz. Video post scriptum jubiliatas nurodė, kad „Tai tik maža dalelė dainų-dainelių, kurios lydėjo per gyvenimą ir džiaugsmo akimirkomis, ir liūdesio valandėlėmis. Suėjo 60 metų, bet didžiausia mįslė tebėra ;) kodėl gimus Kazimiero dieną (kovo 4-ąją), Mama sutiko su Tėčio man išrinktu vardu Sigutis? Kita vertus, kuris kitas vardas taip puikiai rimuotųsi su pravarde „skambutis“? :) Dėkoju likimui už visus netikėtumus ir sutiktus žmones, kurie išliko savimi, nepriklausomai, kokie vėjai pūtė ;) SiJa“

12.26   GERUMO DOVANOS 50-IAI BIBLIOTEKŲ

Papildydami gruodžio 12 d. pranešimą, informuojame, kad VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ Gerumo dienos iniciatyvą dar parėmė ir LR Seimo nariai Stasys Tumėnas, Petras Gražulis bei Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), todėl CD rinkinius papildomai padovanosime dar keturiolikai – Akmenės, Anykščių, Elektrėnų, Joniškio, Jurbarko, Kelmės, Kretingos, Kupiškio, Molėtų, Pasvalio, Šilalės, Širvintų, Švenčionių ir Trakų savivaldybių viešosioms bibliotekoms – iš viso penkiasdešimčiai!

12.21    DŽIAUGIASI IR REKOMENDUOJA 

Dėkojame Alytaus ir Telšių viešosioms bibliotekoms, pasidalinusioms nuorodomis, kaip jos informuoja savo lankytojus apie 2022 metų gruodžio mėnesį gautas Gerumo iniciatyvos dovanas... Daugiau skaitykite bibliotekų svetainėse Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka ir Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka.

12.12 KITOS LIETUVOS BIBLIOTEKOS DALINASI ŽINIA APIE GERUMO DOVANAS

BIRŽAI

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešąją biblioteką pasiekė Gerumo dienos iniciatyva – VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ (vad. Sigutis Jačėnas) išleistos kompaktinės plokštelės... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

RASEINIAI

Pasaulinės gerumo dienos proga gavome netikėtą ir vertingą dovaną - VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistą unikalų kompaktinių plokštelių rinkinį, kurį skaitytojai galės rasti mūsų bibliotekoje ir išklausyti... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

PANEVĖŽYS

Džiugi žinia – bibliotekai dovanotas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistas unikalus kompaktinių plokštelių rinkinys. Jis mus pasiekė Sigučio Jačėno surengtos iniciatyvos dėka... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

12.07    ZARASŲ BIBLIOTEKA INFORMUOJA

...Gerumo dienos dovanomis galės džiaugtis tūkstančiai lankytojų, tarp jų – Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai. Kompaktines plokšteles rasite bibliotekos fonotekoje. Maloniai kviečiame! Daugiau skaitykite Zarasų bibliotekos svetainėje.

12.01    VILNIAUS BIBLIOTEKA DŽIAUGIASI

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka rašo: „Tikra Kalėdų staigmena! Taip vadiname gautą dovaną – kompaktinių plokštelių rinkinį, kuris mus pasiekė Sigučio Jačėno surengtos Pasaulinės gerumo dienos iniciatyvos dėka“ ... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

Šiandien – Pasaulinė sveikinimosi diena. Prieš savaitę (lapkričio 13 d.) buvo švenčiama Pasaulinė gerumo diena, kurios proga kvietėme paremti iniciatyvą – padovanoti 66-ioms Lietuvos viešosioms viešosioms bibliotekoms VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistų unikalius kompaktinių plokštelių rinkinius. [...] Iš beveik šimto adresatų (pusės LR Seimo narių, pusės Europos Parlamento narių iš Lietuvos, kelių miestų merų ir savivaldybių tarybų narių, svarbiausių šalies verslo ir pramonininkų organizacijų vadovų), į kuriuos kreipėmės su kvietimu-prašymu pagal galimybes paremti iniciatyvą, atsiliepė tik keturi [...] Nėra prasmės minėti vardų ir pavardžių tų, kurie neatsiliepė, nes sugaištume daug brangaus laiko ir užimtume daug iniciatyvos partnerio, dienraščio „Vakarų ekspresas“ vietos. Geriau nuoširdžiai padėkokime iniciatyvos mecenatams, išsaugojusiems savyje Gerumo dvasią – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams Vyteniui Povilui Andriukaičiui ir Justui Vincui Paleckiui, LR Seimo nariams Rimai Baškienei ir Stasiui Tumėnui, Kauno miesto mero patarėjui ryšiams su visuomene Tomui Jarusevičiui, nes vien tik jų paramos dėka Gerumo dienos dovanomis galės džiaugtis tūkstančiai lankytojų 36-iose Lietuvos viešosiose bibliotekose... Daugiau skaitykite dienraštyje VAKARŲ EKSPRESAS.

Lietuvių teatro pedagogė Irena Vaišytė gimė 1926 m. lapkričio 13 d. Šaukėnuose. 1956–89 m. dėstė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, buvo Aktoriaus meistriškumo katedros vedėja, profesorė (1979), parengė 9 teatro aktorių laidas. Tinklalaidėse Mus vadino „vaišiukais“... sutiko dalyvauti įvairių kartų prof. Irenos Vaišytės auklėtiniai ir pasidalinti savo įžvalgomis apie esminius I. Vaišytės teatrinės mokyklos principus. Daugiau skaitykite dienraštyje VAKARŲ EKSPRESAS.

Artėjančios Pasaulinės gerumo dienos (11.13) proga VšĮ „Vieno aktoriaus teatro“ vadovas Sigutis Jačėnas išsiuntė laišką Lietuvos Seimo ir Europos Parlamento nariams, Kauno ir Klaipėdos miestų merams, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei Klaipėdos pramonininkų asociacijos administracijoms, kviesdamas pagal galimybes paremti Gerumo dienos iniciatyvą - padovanoti 66-ioms Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosioms  bibliotekoms VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistų kompaktinių plokštelių rinkinius: Pirmoji mano vaikystės knyga | Valanda kai esi... | METŲ metai | Viešpats mano - laikas... | Moon Moods | Virš viso pasaulio...


LATGA Taryba paskirstė 2022 metų Kūrybinės veiklos fondo lėšas. Iš viso konkursui buvo pateiktos 232 paraiškos. Dalinis finansavimas 211400 Eur skirtas 77 projektams. Džiugu, kad tarp jų yra ir Sigučio Jačėno teiktas kompaktinės plokštelės Aš nusieičiau į Klaipėdužę... sumanymas, kurį aktorius planuoja įgyvendinti drauge su šišioniškių tarmės ir pamario krašto tradicijų puoselėtoja, dreverniške renginių organizatore Virgina Asnauskiene, folklorine grupe Žvejytės ir dedikuoti plokštelę Klaipėdos krašto metams.

Metus pradėjome 2022 m. sausio 23-ąją - rašytojos Ievos Simonaitytės (1897-1978) gimimo dieną - Ėvikės skaitytojų teatrėlio premjera pagal Vytauto Kaltenio radijo pjesę  Ir lazdą jau padėjau... Jubiliejinių metų vasarai baigiantis parengėme pokalbių ciklą su rašytojos vardo premijų (yra dvi!) laureatėmis. Tinklalaidėse dalyvavo Jurga Petronytė, Edita Barauskienė ir Virgina Asnauskienė, Virginija Kochanskytė, Elena Karnauskaitė ir Daiva Molytė-Lukauskienė, Ėvikės skaitytojų teatrėlis.