06.18  BIRŽELIO MĖN. PORINGIŲ TEMOS

Atsakymo į baigiamosios (06.24) laidos klausimą „Sava ar svetima Klaipėdos krašto istorija šiandienos lietuviui?“ ieškosime drauge su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doc. dr. Silva Pocyte, naujausią Editos Barauskienės knygą „Šimtas metų po vienu stogu“ toliau skaitys Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organizatorė, lietuvininkų (šišioniškių) tarmės puoselėtoja Virgina Asnauskienė, kaip ir pirmojoje ciklo laidoje, Klaipėdos krašto dainą „Aš nusieičiau į Klaipėdužę...“ atliks Julija Zvėrkienė (vokalas) ir Romualdas Kastravickas (gitara), aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas tęs pasakojimą apie poetą, mokytoją, pirmosios Mažojoje Lietuvoje kilnojamosios bibliotekos „Lietuvių keliaujantis knygynas“ įkūrėją, lietuvybės puoselėtoją Fridrichą Bajoraitį (1883–1909), kurio eilėraščiu ir pabaigsime radijo poringių ciklą.

LIETUVIŠKI ŽODŽIAI 

Negriauti, nebriauti, / nešaukti, nepliaukšti, / krutėti, judėti / ir arti, akėti ir sėti, / ir laukti, / budėti, stebėti, / regėti, tikėti, / kantrumo turėti, / kentėti, tylėti, / mylėti! 

(1907 VIII 08)

Klaipėdos krašto metų projektą iš dalies finansavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, apie laidas informavo dienraštis „Vakarų ekspresas“, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“.

05.01   PROJEKTAS ĮPUSĖJO

Klaipėdos krašto metams skirtų radijo poringių „Aš nusieičiau į Klaipėdužę...“ projektas įpusėjo. Savaitgalį Žinių radijo eteryje nuskambėjo jau aštuntoji ciklo laida. Laidų temos: 

Laidose dalyvauja: Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doc. dr. Silva Pocytė, Priekulės kultūros centro Drevernos skyriaus renginių organiztorė, ansamblio „Žvejytės“ vadovė, lietuvininkų (šišioniškių) tarmės puoselėtoja Virgina Asnauskienė, aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas. Klaipėdos krašto metų projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, apie laidas informuoja dienraštis „Vakarų ekspresas“.

04.17   PAKARTOT.LT NAUJIENOS

Didžiausioje skaitmenizuotų lietuviškos muzikos įrašų ir duomenų bazėje internete paskelbtas naujausias VšĮ Vieno aktoriaus teatras albumas Virš viso pasaulio... (2021).
Aktoriaus Sigučio Jačėno parengto rinkinio trukmė – net 8 valandos (MP3 formatas): Liudviko Ježio Kerno FERDINANDAS NUOSTABUSIS (iš lenkų k. vertė Aldona Liobytė), Antuano de Sent Egziuperi MAŽASIS PRINCAS (iš prancūzų k. vertė Vytautas Kauneckas), Natanielio Niumano KAMILĖS IR DOMO KOSMINIAI NUOTYKIAI, Hanso Kristiano Anderseno pasakų (vertė Juozas Balčikonis) ir Sigučio Jačėnų dainų (tekstai Violetos Palčinskaitės, muziką aranžavo Andrius Kulikauskas ir Arūnas Navakas) programa PRISIMINKIM HANSĄ KRISTIANĄ... (dalyvauja Julija Jačėnaitė).
Norint įrašus klausyti, būtina turėti paskyrą. Prenumeratos kaina metams – tik 4,99€ Pogramėlę galima parsisiųsti iš Google Play ir App Store1€ nuo kiekvienos prenumeratos, įsigytos iki birželio 1 d., pervedamas kaip parama Ukrainai.
Albumo Virš viso pasaulio... parengimui Lietuvos kultūros taryba 2020 m. skyrė Sigučiui Jačėnui 3 mėn. trukmės individualią valstybės stipendiją.

03.21   „Einam, tėti, pasivaikščiot...“

Po 30-ies metų senoje VHS kasetėje atrastas unikalus vaizdo reportažas, kurį 1993 m. kovo 22 d. (pirmadienį) transliavo Rytų Lietuvos televizija: „Kovo 20-ąją dieną (šeštadienį), kai visi šventė Žemės dieną, į Vilniaus Spaudos rūmus rinkosi mažosios Julijos gerbėjai. Julija savo 8-ojo gimtadienio proga su tėčiu aktoriumi Sigučiu Jačėnu pakvietė mažus ir didelius į koncertą „Einam, tėti, pasivaikščiot...“ O gausiai susirinkusių žiūrovų laukė tikrai daug netikėtumų, nes Julijos pasveikinti atvyko visas pulkas scenos žvaigždžių: tai Keistuolių teatro aktoriai Ilona Balsytė ir Aidas Giniotis, ir teta Neringa iš Tele Bim-bam, ir dainų autorius ir atlikėjas Virgis Stakėnas, ir Jaunimo teatro aktorius Gediminas Storpirštis su sūnumi Kristijonu, ir estrados solistė Onutė Valiukevičiūtė su dukrele Giedre ir pats Vytautas Kernagis! Gaila, bet tik vieną kartą per metus gali įvykti toks šventiškas ir jaudinantis koncertas, nes tik vieną kartą per metus didelis ar mažas šios žemės žmogutis švenčia savo gimtadienį...“

03.14   Radijo poringės Aš nusieičiau į Klaipėdužę…

Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Žinių radijas pradėjo Klaipėdos krašto metams skirto VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ rengiamų radijo poringių „Aš nusieičiau į Klaipėdužę…“ transliacijas.

16 savaitgalių radijo poringėse skambės pasakojimai apie Mažosios Lietuvos – Klaipėdos krašto istoriją, tradicijas, asmenybes, kurios čia gyveno, dirbo, kūrė puoselėdamos lietuvybę ir svajodamos apie vieningą Lietuvą, taip pat – rašytojų Ievos Simonaitytės ir Editos Barauskienės kūrinių skaitymai, „Žvejyčių“ atliekamos Klaipėdos krašto dainos.

Dalyvaus: Mažosios Lietuvos tradicijų ir lietuvininkų (šišioniškių) tarmės puoselėtoja Virgina Asnauskienė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto doc. dr. Silva Pocytė, kultūros projektų iniciatorius, aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas.

Dėkojame klaipėdiečiams Julijai Zvėrkienei ir Romualdui Kastravickui, pirmają laidą pradėjusiems originalia Klaipėdos krašto dainos „Aš nusieičiau į Klaipėdužę…“ interpretacija.

Radijo poringės bus transliuojamos šeštadieniais 15 val. (kartojamos 8 val. sekmadieniais) ir publikuojamos Žinių radijo laidų archyve. Projektą „Aš nusieičiau į Klaipėdužę…“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, informuoja Vakarų ekspresas ir Kultūros uostas.

VšĮ Vieno aktoriaus teatras steigėjas ir vadovas, aktorius ir režisierius Sigutis Jačėnas savo šešiasdešimtmečio dieną pasidalino archyvinių įrašų (koncertų, filmų, TV klipų, nuotraukų, autorinių ir retro dainų) rinkiniu „60“, kuriame skaito ir dainuoja su dukra Julija, Ilona Balsyte, Aidu Giniočiu, Vytautu Kernagiu (1951–2008), grupe Empy-X ir Junior City Jazz. Video post scriptum jubiliatas nurodė, kad „Tai tik maža dalelė dainų-dainelių, kurios lydėjo per gyvenimą ir džiaugsmo akimirkomis, ir liūdesio valandėlėmis. Suėjo 60 metų, bet didžiausia mįslė tebėra ;) kodėl gimus Kazimiero dieną (kovo 4-ąją), Mama sutiko su Tėčio man išrinktu vardu Sigutis? Kita vertus, kuris kitas vardas taip puikiai rimuotųsi su pravarde „skambutis“? :) Dėkoju likimui už visus netikėtumus ir sutiktus žmones, kurie išliko savimi, nepriklausomai, kokie vėjai pūtė ;) SiJa“

12.26   GERUMO DOVANOS 50-IAI BIBLIOTEKŲ

Papildydami gruodžio 12 d. pranešimą, informuojame, kad VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ Gerumo dienos iniciatyvą dar parėmė ir LR Seimo nariai Stasys Tumėnas, Petras Gražulis bei Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), todėl CD rinkinius papildomai padovanosime dar keturiolikai – Akmenės, Anykščių, Elektrėnų, Joniškio, Jurbarko, Kelmės, Kretingos, Kupiškio, Molėtų, Pasvalio, Šilalės, Širvintų, Švenčionių ir Trakų savivaldybių viešosioms bibliotekoms – iš viso penkiasdešimčiai!

12.21    BIBLIOTEKOS DŽIAUGIASI IR REKOMENDUOJA 

Dėkojame Alytaus ir Telšių viešosioms bibliotekoms, pasidalinusioms nuorodomis, kaip jos informuoja savo lankytojus apie 2022 metų gruodžio mėnesį gautas Gerumo iniciatyvos dovanas... Daugiau skaitykite bibliotekų svetainėse Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka ir Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyrius atliko kultūros ir meno projektų dalinio finansavimo konkursui pateiktų paraiškų administracinį vertinimą ir pranešė, kurios atitinka administracinius reikalavimus, todėl numatyta tvarka bus perduodamos vertinti ekspertams. Tarp jų yra ir VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ paraiška  Radijo tinklalaidžių ciklas ir kompaktinė plokštelė „Aš nusieičiau į Klaipėdužę...“ | Skiriama Klaipėdos krašto metams... Daugiau skaitykite savivaldybės svetainėje.

12.12 KITOS LIETUVOS BIBLIOTEKOS DALINASI ŽINIA APIE GERUMO DOVANAS

BIRŽAI

Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešąją biblioteką pasiekė Gerumo dienos iniciatyva – VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ (vad. Sigutis Jačėnas) išleistos kompaktinės plokštelės... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

RASEINIAI

Pasaulinės gerumo dienos proga gavome netikėtą ir vertingą dovaną - VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistą unikalų kompaktinių plokštelių rinkinį, kurį skaitytojai galės rasti mūsų bibliotekoje ir išklausyti... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

PANEVĖŽYS

Džiugi žinia – bibliotekai dovanotas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistas unikalus kompaktinių plokštelių rinkinys. Jis mus pasiekė Sigučio Jačėno surengtos iniciatyvos dėka... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

12.07    ZARASŲ BIBLIOTEKA INFORMUOJA

...Gerumo dienos dovanomis galės džiaugtis tūkstančiai lankytojų, tarp jų – Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai. Kompaktines plokšteles rasite bibliotekos fonotekoje. Maloniai kviečiame! Daugiau skaitykite Zarasų bibliotekos svetainėje.

12.01    VILNIAUS BIBLIOTEKA DŽIAUGIASI

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka rašo: „Tikra Kalėdų staigmena! Taip vadiname gautą dovaną – kompaktinių plokštelių rinkinį, kuris mus pasiekė Sigučio Jačėno surengtos Pasaulinės gerumo dienos iniciatyvos dėka“ ... Daugiau skaitykite bibliotekos svetainėje.

Šiandien – Pasaulinė sveikinimosi diena. Prieš savaitę (lapkričio 13 d.) buvo švenčiama Pasaulinė gerumo diena, kurios proga kvietėme paremti iniciatyvą – padovanoti 66-ioms Lietuvos viešosioms viešosioms bibliotekoms VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistų unikalius kompaktinių plokštelių rinkinius. [...] Iš beveik šimto adresatų (pusės LR Seimo narių, pusės Europos Parlamento narių iš Lietuvos, kelių miestų merų ir savivaldybių tarybų narių, svarbiausių šalies verslo ir pramonininkų organizacijų vadovų), į kuriuos kreipėmės su kvietimu-prašymu pagal galimybes paremti iniciatyvą, atsiliepė tik keturi [...] Nėra prasmės minėti vardų ir pavardžių tų, kurie neatsiliepė, nes sugaištume daug brangaus laiko ir užimtume daug iniciatyvos partnerio, dienraščio „Vakarų ekspresas“ vietos. Geriau nuoširdžiai padėkokime iniciatyvos mecenatams, išsaugojusiems savyje Gerumo dvasią – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams Vyteniui Povilui Andriukaičiui ir Justui Vincui Paleckiui, LR Seimo nariams Rimai Baškienei ir Stasiui Tumėnui, Kauno miesto mero patarėjui ryšiams su visuomene Tomui Jarusevičiui, nes vien tik jų paramos dėka Gerumo dienos dovanomis galės džiaugtis tūkstančiai lankytojų 36-iose Lietuvos viešosiose bibliotekose... Daugiau skaitykite dienraštyje VAKARŲ EKSPRESAS.

Lietuvių teatro pedagogė Irena Vaišytė gimė 1926 m. lapkričio 13 d. Šaukėnuose. 1956–89 m. dėstė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, buvo Aktoriaus meistriškumo katedros vedėja, profesorė (1979), parengė 9 teatro aktorių laidas. Tinklalaidėse Mus vadino „vaišiukais“... sutiko dalyvauti įvairių kartų prof. Irenos Vaišytės auklėtiniai ir pasidalinti savo įžvalgomis apie esminius I. Vaišytės teatrinės mokyklos principus. Daugiau skaitykite dienraštyje VAKARŲ EKSPRESAS.

Artėjančios Pasaulinės gerumo dienos (11.13) proga VšĮ „Vieno aktoriaus teatro“ vadovas Sigutis Jačėnas išsiuntė laišką Lietuvos Seimo ir Europos Parlamento nariams, Kauno ir Klaipėdos miestų merams, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei Klaipėdos pramonininkų asociacijos administracijoms, kviesdamas pagal galimybes paremti Gerumo dienos iniciatyvą - padovanoti 66-ioms Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosioms  bibliotekoms VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“ išleistų kompaktinių plokštelių rinkinius: Pirmoji mano vaikystės knyga | Valanda kai esi... | METŲ metai | Viešpats mano - laikas... | Moon Moods | Virš viso pasaulio...


LATGA Taryba paskirstė 2022 metų Kūrybinės veiklos fondo lėšas. Iš viso konkursui buvo pateiktos 232 paraiškos. Dalinis finansavimas 211400 Eur skirtas 77 projektams. Džiugu, kad tarp jų yra ir Sigučio Jačėno teiktas kompaktinės plokštelės Aš nusieičiau į Klaipėdužę... sumanymas, kurį aktorius planuoja įgyvendinti drauge su šišioniškių tarmės ir pamario krašto tradicijų puoselėtoja, dreverniške renginių organizatore Virgina Asnauskiene, folklorine grupe Žvejytės ir dedikuoti plokštelę Klaipėdos krašto metams.

Metus pradėjome 2022 m. sausio 23-ąją - rašytojos Ievos Simonaitytės (1897-1978) gimimo dieną - Ėvikės skaitytojų teatrėlio premjera pagal Vytauto Kaltenio radijo pjesę  Ir lazdą jau padėjau... Jubiliejinių metų vasarai baigiantis parengėme pokalbių ciklą su rašytojos vardo premijų (yra dvi!) laureatėmis. Tinklalaidėse dalyvavo Jurga Petronytė, Edita Barauskienė ir Virgina Asnauskienė, Virginija Kochanskytė, Elena Karnauskaitė ir Daiva Molytė-Lukauskienė, Ėvikės skaitytojų teatrėlis.